У гості... з перевіркою

Нинішнє засідання члени ради ГО «Ділові люди Прикарпаття» присвятили двом питанням — особливостям проведення перевірок суб’єктів підприємницької діяльності контрольними органами у 2017 році та корупційним справам у митній службі в області, що висвітлювалися у ЗМІ.

Меморандум для страховки

Із 1 січня набули чинності два закони, які регулюють питання проведення перевірок суб’єктів господарювання. Перший — «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», яким встановлено мораторій на перевірки бізнесу в 2017 році, а другий — «Про внесення змін до Закону «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

— Найперше нагадаю, що законодавчо визначено шість контрольних органів, на яких не поширюється дія мораторію на перевірки бізнесу, — це Державна служба з питань безпечності харчових продуктів та захисту прав споживачів, Державна фіскальна служба, Державна служба України з питань праці, Державна екологічна інспекція й Антимонопольний комітет, — зазначив у доповіді на засіданні ради ГО «Ділові люди Прикарпаття» завідувач сектору Державної регуляторної служби України в області Андрій СОБОЛЕВСЬКИЙ. — Всі інші структури не мають права здійснювати планові заходи державного контролю в 2017 році. Тобто їх суб’єкти господарювання мають право не допускати до проведення перевірок. Друге питання: змінами, внесеними до Закону «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», змінено порядок проведення позапланових перевірок. Як саме? Тепер усі позапланові заходи здійснюють лише за умови надання попереднього письмового дозволу Державної регуляторної служби.

Отож, продовжив А. Соболевський, суб’єкти господарювання, отримавши, згідно із законом, за 10 днів повідомлення про планову перевірку, постають перед дилемою: допускати перевірників чи, якщо мають вагомі підстави, не допускати. Але державні службовці, як правило, більш обізнані зі своїми правами і нормативними документами, що регламентують їхню діяльність, ніж підприємці. і в цьому сенсі останні перебувають у дещо не рівних умовах. Але закон намагається їх захистити. Зокрема, передбачено, що під час проведення заходів державного контролю у них можуть бути представники громадських об’єднань.

— Сьогодні ми працюємо з усіма громадськими організаціями з тим, щоб вони підписали з Державною регуляторною службою меморандум і, відповідно, отримали право бути на перевірках бізнесу, — повідомив А. Соболевський. — Що це дасть? По-перше, можливість проводити такі заходи прозоро. Бо якщо підприємець запрошує представника громадського об’єднання, то, відповідно, розуміє, що уже ні про які «домовленості» з перевірниками мови йти не може. Адже, будемо відвертими, за 25 років в Україні склалася практика, коли контрольні органи самі собі забезпечили прийняття дуже жорстких нормативів і вимог до бізнесу, які виконати дуже важко, а то й неможливо. і коли приходять перевірники, то суб’єкт господарювання, усвідомлюючи це, часто-густо схиляється до того, щоб якимось чином з «гостями» домовитися. На жаль, таке є.

Члени ради ГО «Ділові люди Прикарпаття» одностайним голосуванням доручили В. Гродюку підписати з головою Державної регуляторної служби України Ксенією Лапіною меморандум про участь представників громадського об’єднання у перевірках, які проводять контрольні організації.

Судові справи

У репортажі «Зруйнований бізнес-план» з одного з попередніх засідань ради ГО «Ділові люди Прикарпаття» ми розповідали про те, як подружжя Олександри й Ігоря Гербів із Заболотова отримало у відділі архітектури та містобудування Снятинської РДА містобудівні умови та обмеження і, взявши кредит, на власній земельній ділянці почало будувати приміщення, в яких планувалося розмістити виробництво з пошиття верхнього одягу за сучасними технологіями і торговий заклад. Але вже після того, як проект був готовий, в управлінні Державної архітектурно-будівельної інспекції в області О. Гербі відмовили у реєстрації декларації про початок будівельних робіт.

— Справа ця стала предметом судового розгляду, — поінформував колег голова ради ГО «Ділові люди Прикарпаття» Василь ГРОДЮК. — Є постанова Івано-Франківського окружного адміністративного суду, який, цитую, «дійшов висновку, що позов належить частково задовольнити. Визнати протиправну бездіяльність управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в області щодо ненадання відповіді на інформаційний запит громадського об’єднання». А сьогодні маємо ще одне звернення від підприємця з Коломиї Миколи іванківа, якого представники інспекції повідомили про те, що позбавляють його ліцензії на право ведення будівельної діяльності.

Як розповів М. Іванків, його не було в місті, коли зателефонувала бухгалтер і, повідомивши, що у них перевірка, передала гостям телефон. «Я не те що не допускав представників Держархбудінспекції до перевірки. Просто не знаючи про перевірку і, відповідно, не будучи готовим до неї, спитав насамперед, чи є у них підтверджувальні документи. Мені відповіли, що є направлення, — оповів підприємець. — Але самого повідомлення про перевірку я не отримував — в той час був у лікарні, а бухгалтер — у відпустці. Отож попросив інспекторів призначити нам інший день, аби ми підготувалися. «Ми до вас приїжджати більше не будемо», — відповіли мені. Тоді попросив їх пред’явити службові посвідчення, але мені сказали: «Якщо підписуєте нам акт, що відмовляєтеся від проведення перевірки, то ми вам пред’являємо посвідчення». і поїхали... Ми ж звернулися до експертно-апеляційної ради з питань ліцензування Державної регуляторної служби України і будемо очікувати на її рішення».

А. Соболевський, коментуючи цей випадок, зауважив, що якраз Держархбудінспекція України «напрацювала» собі нормативну базу, яка дозволяє їй перевіряти підприємців, так би мовити, вздовж і впоперек. «Наведу приклад: постановою Кабміну від 30 грудня 2015 року «Про затвердження критеріїв, за якими оцінюють ступінь ризику від провадження господарської діяльності, пов’язаної зі створенням об’єктів архітектури, яка підлягає ліцензуванню» визначено періодичність здійснення планових заходів державного контролю, — розповів він. — Зокрема, зафіксовано, що до суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику належать ті, які провадять будівельну діяльність менше як три роки зі створення об’єктів архітектури 5-ї категорії складності, та менше як рік зі створення об’єктів архітектури 4-ї категорії складності. Що це означає? Що будь-який підприємець, який вперше отримав ліцензію, є суб’єктом з високим ризиком і його вже через три місяці після цього можна перевіряти».

В. Гродюк на засіданні ради розповів про ще один, вже так би мовити, особистий інцидент з управлінням Держархбудінспекції в області.

— 30 березня представники інспекції прийшли до мого брата, 67-річного інваліда II групи, який проживає у с. Пістині Косівського району. Він накрив дахом пивницю, збудовану у 1982 році. Склали акт і оштрафували на 4 250 грн. (в акті інспектори кваліфікували це як факт будівництва господарської будівлі без реєстрації повідомлення про початок будівельних робіт. — Авт.). Так розумію, що вони хотіли мене «вкусити», бо ми відстоюємо права підприємців, — припустив В. Гродюк. — Брат звернувся до суду загальної юрисдикції, який, принаймні так вважають адвокати, мав би взяти до розгляду позов до держустанови. Проте суд ухвалив рішення відмовити і, що дуже дивно, направити справу за позовом інваліда, що ледь ходить, на розгляд аж у Львівський окружний адміністративний суд.

«Небезпечний» виставковий зал

Здавалося б, люди, які працюють в органах державного контролю, відповідальні і з виробленими, образно кажучи, внутрішніми гальмами, що мали б вмикатися щоразу, тільки-но їхні дії перетинають межу, за якою вони ризикують втратити свою репутацію. Проте трапляються випадки, які, відверто кажучи, як би не старався, не придумаєш. Наприклад, до коломийського підприємця, в якого всього троє найманих працівників і який орендує приміщення в одному з торгових центрів міста, перевірники однієї зі служб з плановими перевірками навідувалися чотири роки поспіль. «Коли прийшли востаннє — 8 грудня 2016 року, то він не втримався і взявся пояснювати: «За мною лише оцей кабінет і виставковий зал, де виставлені ванни, душові кабінки й інший товар. Поодинокі відвідувачі ходять по ньому, як по музею, — фактично не буває так, щоб одночасно зібралося до 100 потенційних покупців, через що зал ви віднесли до об’єктів підвищеного ризику». Ті йому порадили: «Пишіть заяву на ім’я керівника міського підрозділу служби». Він написав і отримав відповідь про те, що торгові приміщення, які орендує, й справді не підпадають під пред’явлені параметри ризику, — розповів член ГО «Ділові люди Прикарпаття» Михайло ХОМИЧ. — Але ж вони його перевіряли в 2013-му, 2014-му, 2015-му і в 2016 роках. Складали акти, писали приписи і навіть приходили перевірити, чи він їх виконав. і не бачили, що його бізнес не підпадає під ті високі ступені ризику?!».

Після звернення ради ГО «Ділові люди Прикарпаття» до начальника управління держслужби в області (її наразі не називаємо з огляду на те, по-перше, що її фахівцям, тим, які сумлінно виконують свої обов’язки, прикарпатці значною мірою завдячують своєю безпекою, а по-друге, через те, що і її обласне керівництво професійно є відповідальним та співпрацює з громадськістю), було проведено службову перевірку, проте якихось порушень з боку керівника коломийського підрозділу не виявили.

Сумлінних платників побільшало

Наразі з усіх контрольних органів, які мають право перевіряти бізнес, у підприємців Прикарпаття, як зазначив В. Гродюк, жодних проблем не виникає у відносинах з податківцями.

— Кількість документальних перевірок порівняно з першим кварталом минулого року зменшилася на 7 відсотків, — розповіла на засіданні ради ГО «Ділові люди Прикарпаття» заступник начальника головного управління ДФС в області в Наталія ЗІКРАТА. — А якщо взяти попередні роки, то в рази. Наприклад, у січні—березні 2014 року було проведено 236 перевірок, а в нинішньому — 106. Для перевірок ми обираємо ті об’єкти, де є ризики. А просто так платників податків не турбуємо.

За перші три місяці цього року підприємства і суб’єкти підприємницької діяльності Прикарпаття, за інформацією Н. Зікрати, сплатили єдиного соціального внеску на 237 млн. грн. більше, ніж за аналогічний період торік, а податку на доходи фізичних осіб — на 264 млн. грн. «Збільшення податкових платежів на тлі зменшення кількості перевірок є свідченням того, що на Івано-Франківщині побільшало сумлінних платників податків», — переконаний В. Гродюк.

Учасники засідання ухвалили рішення по першому питанні порядку денного. Зокрема вони підтримали пропозицію члена ради ГО «Ділові люди Прикарпаття» Оксани ШУТЯК ще раз запросити керівництво управління Держархбудінспекції в області і присвятити діалогу з ним окреме засідання ради. Водночас були схвалені пропозиції В. Гродюка і члена ради ГО «Ділові люди Прикарпаття» Геннадія ГОВОРКОВА звернутися до Кабінету Міністрів України з приводу, як вважають представники громадського об’єднання, порушень законодавчих і нормативних актів при проведенні інспекторами Держархбудінспекції в області перевірок, додавши до звернення копії постанови суду й інших документів, та повторно звернутися до керівника управління однієї з державних служб з приводу прискіпливих перевірок коломийського підприємця.

«Тесли» під арештом

— Торік у вересні ми запросили на засідання ради новопризначеного керівника Івано-Франківської митниці ДФС України Левка Прокіпчука. Виступаючи, він переконував нас, що на Прикарпатті не має ні брата, ні свата, ні невістки, і обіцяв працювати чесно, — наголосив, відкриваючи обговорення другого питання порядку денного, В. Гродюк. — А у листопаді на засіданні громадської ради при ДФС в області, де пані Наталя Зікрата теж була, я запитав пана Левка, як розуміти, що на телеканалі «1+1» вийшла ціла передача з викриттям його незаконних дій. Він відповів, що то, мовляв, все неправда і що буцімто причиною всього стало те, що дружина неправильно заповнила декларацію. «То оскаржте», — порадив йому. Але він відповів, що не буде оскаржувати через дружину. А через три місяці читаємо публікацію «Мільйон в тубусі» (у цій кореспонденції за 23 березня, наш журналіст розповідав про обставини викриття в. о. начальника Івано-Франківської митниці ДФС і його двох заступників при спробі дати хабар оперативникам управління захисту економіки в Львівській області НПУ і прокуророві військової прокуратури за непритягнення їх до кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження щодо виявлених фактів щомісячних зборів хабарів від підлеглих працівників за сприяння в просуванні на службі та переміщення контрабанди через державний кордон України фізичними та юридичними особами. — Авт.)...

Зауважимо, що під час зустрічі з Л. Прокіпчуком члени ради ГО «Ділові люди Прикарпаття» інформували його про проблеми на митному посту «Коломия», який очолює Володимир Іваськів. Зокрема про зловживання при розмитненні електроавтомобілів «Тесла». «Було відкрито кримінальну справу. Йшлося про те, що «Тесли» на митному посту в Коломиї оцінювали у 10 000 дол., тоді як насправді продавали набагато дорожче. Звісно, за відповідну винагороду, — нагадав В. Гродюк. — Під час нашої зустрічі Л. Прокіпчук запевнив, що протягом двох тижнів цю проблему розв’яже. і справді, приїхав у Коломию. Після того десь півмісяця все було ідеально — нарікань на дії митників від підприємців не надходило. Але потім все повернулося на круги своя. і вже й Прокіпчука не стало, а ситуація на митниці не виправилася. і не тільки в Коломиї...».

— Ми ще хотіли б такої ж активної взаємодії не лише у плані боротьби з корупцією, а й у питаннях, які дозволили б покращити взаємодію бізнесу і митниці, — наголосив у виступі на засіданні ради ГО «Ділові люди Прикарпаття» заступник начальника Івано-Франківської митниці ДФС України Василь ШАЙДА. — Щодо справи про розмитнення електроавтомобілів, то там дещо інша ситуація. Коли я повернувся на посаду після звільнення, бо мене люстрували, але це окрема історія, то сам нею зацікавився. Цей бізнес започаткувала одна жінка з Києва, яка купувала за кордоном «Тесли», що потрапили в аварію. Було відкрито кримінальну справу і накладено арешт на 12 автомобілів у Києві та на 6 — у нас. «Тесли» у Коломиї розмитнювали з урахуванням вартості від 16 до 32 тис. дол. Але, щоб ви розуміли, на митницях у Дніпрі, Одесі, Харкові ці самі електроавтомобілі розмитнювали, з огляду на інші ціни — 4-6, 10, щонайбільше — 12 тис. дол. Ціни на митницях, як з’ясував, брали з американських торгових сайтів, де виставляли на продаж «Тесли» після аварій. Наприклад, 28 тис. дол. У нас їх розмитнювали з ціни, приміром, 22 тис. дол. Хоча це зовсім не означає, що їх купували за такі гроші, вони могли бути і дешевші. Але хочу додати, бо сам був неабияк здивований: виявляється, у нас, у Коломиї, є талановиті майстри, спроможні високоякісно відремонтувати «Тесли» після аварії. Зокрема й акумулятори електроавтомобілів, які, так би мовити, викруткою не полагодиш.

В. Шайда зазначив, що ця справа матиме завершення, а також додав, що Л. Прокіпчука затримали за підозрою у злочинах, скоєних ним раніше, коли він очолював Львівську митницю. Члени громадського об’єднання вирішили звернутися до нового керівника Івано-Франківської митниці ДФС України Василя Ватаманюка з проханням виступити на засіданні ради ГО «Ділові люди Прикарпаття» і надати їм інформацію про подолання корупції.

У засіданні ради взяв участь заступник директора департаменту економічного розвитку, промисловості та інфраструктури облдержадміністрації Володимир ПОПОВИЧ.

Микола ПЕТРИЧУК, газета "Галичина"

Читайте також:

- На 10 тис грн хабара затримано командира однієї з військових частин Прикарпаття (Фото)

- На Прикарпатті ритуальна служба влаштувала кладовище на городах селян (Відео)

- Нещодавно відремонтовані дороги на Прикарпатті знову потребують ремонту (Відео)

17 Травня 2017, 18:31
Версія для друку Iнтернет-видання "Паралелі"
Якщо ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Loading...
Додати новий коментар



Останні новини з категорії Економіка:

Прикарпатцям розповіли про якість питної води
Скільком прикарпатцям призначено субсидію
До місцевого бюджету Івано-Франківська від продажу земельних ділянок надійшло 1,4 млн. грн
Семеро сиріт отримають житло
В Івано-Франківську почали облаштовувати перший дитячий простір (Відео)